بررسی تفاوت جعل و کلاهبرداری

تفاوت جعل و کلاهبرداری

19 فوریه 2020 - 22:27 220 بازدید

تفاوت جعل و کلاهبرداری جعل و کلاهبرداری چه تفاوت هایی با هم دارند؟ جعل و تزویر به این معنا است که شخصی بر خلاف حقیقت و به ضرر دیگری از طریق یکی از راه های پیش بینی شده در قانون دست به ساختن یا تغییر دادن آگاهانه هر چیزی مثل سند بزند و قصد داشته […]

تفاوت جعل و کلاهبرداری
پ
پ

تفاوت جعل و کلاهبرداری

جعل و کلاهبرداری چه تفاوت هایی با هم دارند؟

جعل و تزویر به این معنا است که شخصی بر خلاف حقیقت و به ضرر دیگری از طریق یکی از راه های پیش بینی شده در قانون دست به ساختن یا تغییر دادن آگاهانه هر چیزی مثل سند بزند و قصد داشته باشد که آن را به عنوان سند اصلی جا بزند.

جعل و کلاهبرداری دو رفتار مجرمانه ای هستند که وقوع آن ها در جامعه آثار و نتایج زیان باری را بر جای می گذارد. این دو جرم هم با یکدیگر مرتبط می باشند و هم تفاوت هایی دارند. شناخت این تفاوت ها می تواند به شناخت دقیق این دو جرم کمک کند و در مرحله ی طرح شکایت، شاکی را یاری رساند.

تعریف کلاهبرداری و جعل

ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، کلاهبرداری را تعریف نموده است. به طور خلاصه می توان گفت که کلاهبرداری به این معنا است که شخصی با به کار بردن تقلب، اموال دیگران را ببرد. البته او باید سوءنیت هم داشته باشد؛ یعنی بداند کاری که دارد می کند، متقلبانه است و هم چنین قصد بردن مال دیگری را نیز داشته باشد.

ماده ۵۲۳ قانون تعزیرات نیز تلاش کرده است که جعل را تعریف کند. جعل و تزویر به این معنا است که شخصی بر خلاف حقیقت و به ضرر دیگری از طریق یکی از راه های پیش بینی شده در قانون دست به ساختن یا تغییر دادن آگاهانه هر چیزی مثل سند بزند و قصد داشته باشد که آن را به عنوان سند اصلی جا بزند.

مجازات جرم جعل و استفاده از سند مجعول مطابق مواد ۵۲۴ الی ۵۴۲ قانون مجازات اسلامی حسب مورد عبارت است از حبس و جزای نقدی یا هر دو با هم.

تفاوت های جرم جعل و کلاهبرداری

حال که به صورت خلاصه تعریف جعل و کلاهبرداری را مورد اشاره قرار دادیم، در این مرحله به بیان مهم ترین تفاوت های میان این دو جرم خواهیم پرداخت. این تفاوت ها به شرح زیر است:

۱. جرم کلاهبرداری از مصادیق جرائم علیه اموال و حق مالکیت است و جرم جعل از مصادیق جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی است. دلیل این تقسیم بندی آن است که جعل در اسناد به خصوص جعل در اسناد رسمی، موجب بی اعتمادی مردم نسبت به ارزش و اعتبار اسناد می شود و در نتیجه روابط اجتماعی مردم مختل می گردد.

۲. برای تحقق کلاهبرداری لازم است که حتماً مالی از قربانی جرم برده شود و کلاهبردار یا شخص موردنظر وی از آن نفعی ببرد. در حالی که برای تحقق جرم جعل همین که کاری که جاعل انجام می دهد، قابلیت ضرر رساندن به شخصی را داشته باشد، برای مجرم تلقی شدن او کافی است و ضرورتی ندارد که حتما ضرری به جامعه یا شخص معینی وارد شود یا سودی نصیب جاعل یا شخص مورد نظر وی گردد.

۳. برای تحقق جعل همین اندازه که در شکل یا مفاد سند تغییر متقلبانه ای ایجاد شود، کافی است و ضرورتی ندارد که حتماً از آن سند استفاده شده باشد، اما برای تحقق کلاهبرداری لازم است که حتماً ضرری از جانب کلاهبردار به طرف مقابل برسد و خود کلاهبردار یا شخص مورد نظر وی منتفع شوند.

۴. جعل منحصراً در اسناد و نوشته های مکتوب واقع می شود، ولی برای اینکه کلاهبرداری تحقق یابد، ضرورتی وجود ندارد که از سند استفاده شود. در واقع جرم کلاهبرداری از طریق هر رفتاری و با استفاده از هر ابزار متقلبانه ای می تواند محقق شود.

۵. آن چه جرم کلاهبرداری را از سایر جرائم متمایز می سازد، آن است که در اکثر این جرائم افراد بدون اینکه رضایت یا آگاهی داشته باشند، مورد جرم واقع می شوند و اشخاص مجرم به جان و مال آن ها صدمه می زنند، اما در کلاهبرداری مجرم به گونه ای عمل می کند که مالک مال فریب می خورد و سپس خودش از روی میل و رضایت و چه بسا التماس (به امید کسب منافع سرشار) مال خود را در اختیار مجرم قرار می دهد. البته همان طور که گفته شد، تحقق این امر نیاز به صحنه سازی و به کارگیری مانور متقلبانه توسط مجرم دارد. به همین جهت کلاهبرداران بر خلاف بسیاری از مجرمان (از قبیل: سارقان عادی) معمولاً از هوش و ذکاوت بالاتری برخوردارند و از این استعداد ذاتی برای قربانی کردن بزه دیدگان استفاده می کنند.

۶. جعل و کلاهبرداری از لحاظ مجازات هم با یکدیگر تفاوت دارند.

مجازات کلاهبرداری : مطابق ماده ی یک قانون تشدید، مجازات کلاهبرداری عادی یک تا هفت سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل مال برده شده است. حال اگر مرتکب کلاهبرداری، کارمند دولت یا موسسات عمومی و شهرداری ها باشد یا اگر مرتکب خود را به عنوان مامور دولت یا موسسات عمومی معرفی کند یا جرم را از طریق تبلیغ عامه با وسایل ارتباطی جمعی مثل رادیو، تلویزیون، روزنامه و… انجام دهد، کلاهبرداری از نوع مشدّد خواهد شد و مجازات آن، دو تا ده سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل مال برده شده و نیز انفصال ابد از خدمات دولتی (یعنی اخراج دائم کارمند دولت) خواهد بود.

مجازات جعل و استفاده از سند مجعول: مجازات جرم جعل و استفاده از سند مجعول مطابق مواد ۵۲۴ الی ۵۴۲ قانون مجازات اسلامی حسب مورد عبارت است از حبس و جزای نقدی یا هر دو با هم.

جعل، یکی از رایج ترین راه های کلاهبرداری است!

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد، تحقق کلاهبرداری منوط به این نیست که حتما جعلی اتفاق بیفتد و اشخاصی که مرتکب جرم کلاهبرداری می شوند، با هر رفتاری می توانند آن را انجام دهند. به طور مثال اگر فردی با انجام عملیات متقلبانه، دیگری را فریب دهد که خانه ی او روی گسل قرار دارد و بر اثر زلزله ویران خواهد شد و از این طریق موفق به خرید آن خانه به قیمتی ارزان تر از قیمت واقعی شود، در این صورت مرتکب کلاهبرداری شده است، بدون آن که جعلی رخ داده باشد. با این حال یکی از رایج ترین روش ها برای عملی شدن کلاهبرداری، جعل و استفاده از سند مجعول است. در واقع، مجرم از طریق جعل سند و به دنبال آن استفاده از سند مجعول، دیگران را فریب می دهد و از این طریق دست به کلاهبرداری می زند.

راه کار های کاهش جعل در نوشته

جعل به روش های مختلفی واقع می شود. یکی از رایج ترینِ این روش ها، « الحاق » یعنی اضافه شدن عدد، حرف، کلمه یا سطری به سند می باشد. رعایت نکات زیر می تواند امکان الحاق در اسناد را کاهش دهد:

۱. بین آخرین سطر سند با امضا، مهر یا اثر انگشت فاصله نگذارید و این علامت ها را بدون هیچ فاصله ای بعد از آخرین سطر سند یا نوشته درج کنید.

۲. ابتدا و انتهای جملات را با علامت های مخصوص مانند نقطه یا خطوط مورب کاملاً ببندید.

۳. نگذارید فاصله ی بیهوده و غیرضروری میان متن اصلی و حاشیه های کاغذ باقی بماند.

۴. سعی کنید متن را بدون خط خوردگی تنظیم کنید و اگر ضرورتاً خط خوردگی ایجاد شد، در ذیل سند محل خط خوردگی را با ذکر شماره سطر و کلمات قبل و بعد آن مشخص نمایید.

۵. مقدمه، متن اصلی، پایان و نتیجه گیری متن سند را به صورت کاملاً واضح، روشن و بدون ابهام تنظیم کنید.

۶. اگر سندی ضمیمه ی سند اصلی (که در حال تنظیم آن هستید) شده است، مشخصات کامل آن را در متن سند اصلی قید کنید.

۷. اگر سند را در چند برگه تنظیم کرده اید، زیر همگی این برگه ها را امضا کنید.

۸. با استفاده از کاربن یا فتوکپی، از سند اصلی نسخه ی اضافی تهیه کنید تا نزد افراد ذی نفع بماند.

۹. تشخیص الحاق و تغییر در نوشته هایی که با قلم و جوهر یا قلم خودنویس تنظیم شده باشد، بسیار راحت تر از اسنادی است که با خودکار تنظیم می شود. هم چنین اگر این نوشته ها با کمک مواد شیمیایی محو شده باشد، ظهور آن ها راحت تر از نوشته هایی خواهد بود که با خودکار تنظیم شده است. از این رو توصیه می شود که اسناد بسیار مهم خود را با قلم و جوهر یا قلم خودنویس تنظیم کنید.

راه کار های کاهش جعل امضا و مُهر

۱. هر قدر امضا ی شما پیچیده تر و همراه با حروف، کلمات یا اعداد بیش تری باشد، امکان جعل و تقلید آن کم تر است و اگر هم جعل شود، امکان تشخیص جعلی بودن آن بیش تر خواهد بود. اگر به علت کم سوادی یا بی سوادی چنین امکانی ندارید، به جای امضا از اثر انگشت یا مُهر استفاده کنید.

۲. امضا های خود را به شکل خطوط مُدَوَّر (دایره ای) و در جهت خلاف گردش عقربه های ساعت تنظیم کنید.

۳. مقابل اشخاص ناشناس و غیرقابل اعتماد، نامه ها و اسناد خود را امضا نکنید تا امکان تقلید امضا برای آن ها به وجود نیاید.

۴. امکان جعل و تقلید امضا هایی که به عنوان پاراف (تأیید) در نسخه ی آخر نامه های اداری درج می شود، زیاد است. با توجه به این که این پاراف ها حکم امضا را دارند، در درج آن ها مانند درج امضا بسیار دقت کنید.

۵. اگر برای خود یا شرکت تان سفارش ساخت مُهر داده اید، توجه داشته باشید که هرچه متن مُهرتان پیچیده تر بوده و ریزه کاری بیش تری داشته باشد، خطر جعل آن کم تر است.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.