بررسی دقیق حقوق آپارتمان نشین ها

حقوق آپارتمان نشین ها

19 فوریه 2020 - 20:02 99 بازدید

حقوق آپارتمان نشین ها مالکیت در آپارتمان ها به مالکیت اختصاصی و مشترک تقسیم می شود. بخش اختصاصی به بخشی از ملک گفته می شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مانند بالکن. مالکیت مشترک نیز شامل قسمت هایی از ساختمان است که مجموع مالکان آن ساختمان حق استفاده از آن […]

حقوق آپارتمان نشین ها
پ
پ

حقوق آپارتمان نشین ها

مالکیت در آپارتمان ها به مالکیت اختصاصی و مشترک تقسیم می شود. بخش اختصاصی به بخشی از ملک گفته می شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مانند بالکن. مالکیت مشترک نیز شامل قسمت هایی از ساختمان است که مجموع مالکان آن ساختمان حق استفاده از آن را دارند، مانند مراکز حرارت و تهویه، چاه های فاضلاب و تاسیسات مربوط به راه پله.

حتما تا به حال شما که در آپارتمان زندگى می کنید با مشکلات عدیده اى مواجه شده اید که بیشتر آنها ناشى از عدم رعایت حقوق شما به عنوان یک همسایه در یک آپارتمان است.

چقدر اتفاق افتاده که در ساعت هاى استراحت یا دیروقت و بی وقت ناگهان صداى پخش موسیقى یک واحد آپارتمان شما را آزرده است و در هنگام مراجعه با اعتراض و برخوردى نامناسب مواجه شده اید؟

مالکیت در آپارتمان ها به مالکیت اختصاصی و مشترک تقسیم می شود. بخش اختصاصی به بخشی از ملک گفته می شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مانند بالکن. مالکیت مشترک نیز شامل قسمت هایی از ساختمان است که مجموع مالکان آن ساختمان حق استفاده از آن را دارند، مانند مراکز حرارت و تهویه، چاه های فاضلاب و تاسیسات مربوط به راه پله. هرگاه تعداد مالکان آپارتمان از ۳ نفر بیشتر باشد، مجمع مالکان تشکیل می شود و در نخستین جلسه، مدیر یا هیات مدیره را انتخاب می کنند. مدیر می تواند از اعضای ساختمان یا خارج از آن انتخاب شود.

برای رسمیت مجمع عمومی، حضور بیش از نصف مالکان آپارتمان های ساختمان ضروری است. در صورت عدم حضور اکثریت، در سومین جلسه با رای اکثریت حاضر در جلسه تصمیمات به تصویب می رسد. پس از آن آرای اتخاذ شده از حضار جلسه توسط مدیر به ساکنان غایب اطلاع داده می شود. مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و در واقع تصمیم هاى مجمع عمومى را به اجرا درمی آورد. مدیر براى مدت دو سال انتخاب می شود.

البته ممکن است مجمع براى سال هاى بعد هم او را انتخاب کند. مجمع عمومى علاوه بر انتخاب هیات مدیره یک خزانه دار نیز انتخاب می کند که نسبت به تنظیم هزینه، درآمد و گزارش به مجمع اقدام کند. هیات مدیره موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش سوزى بیمه کرده و هزینه بیمه را بین شرکا تقسیم کند. در صورت عدم بیمه و وقوع آتش سوزى هیات مدیره مسئول جبران خسارت هاست. چنانچه تعداد واحد ها بیش از ۱۰ آپارتمان باشد انتخاب یک دربان براى مجموعه ضرورى است.

مالکان آپارتمان ها موظفند هزینه هاى مشترک و مستمرى را که براى قسمت هاى مشترک ساختمان ضرورى است مانند آب، برق، گازوییل و گاز پرداخت کنند. هزینه هاى قابل پرداخت بستگى به مساحت و زیربناى آپارتمان ها دارد مثل هزینه آب، گاز و گازوییل و برخى به زیربنا و مساحت ارتباطى ندارند مانند هزینه تاسیسات، سرایدار، دربان و دستمزد هیات مدیره. پرداخت هزینه آپارتمان توسط مالک یا مستاجر آن، بستگى به قرارداد تنظیم شده بین آنها دارد.

چنانچه مالک طبق قرارداد از پرداخت هزینه خوددارى کند، مستاجر می تواند آن را از اجاره بها کسر کند. چنانچه مستاجر از پرداخت هزینه خوددارى کند، هیات مدیره حق دارد براى دریافت آن به مالک مراجعه کند. هیات مدیره می تواند براى تامین هزینه مبلغى را از صاحبان آپارتمان ها به عنوان تنخواه گردان اخذ کند. دفاتر اسناد رسمی موظفند هنگام تنظیم هر نوع سند، انتقال، اجاره، رهن، صلح، هبه و… گواهی تسویه حساب هزینه های مشترک را از مالک دریافت کند. این گواهی باید به تایید هیات مدیره یا مدیر ساختمان رسیده باشد.

چنانچه ۳ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی کنند، ساختمان قابل تجدید خواهد بود. اگر اقلیتی از صاحبان واحد ها نسبت به تجدید بنا رضایت ندهند، مالکان موافق تجدید بنا با اخذ مجوز از دادگاه، خانه مناسبی برای آنها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند. در صورتی که صاحبان واحد های مخالف از انتقال به خانه اجاره ای خودداری کردند، هیات مدیره به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه کرده و با اخذ دستور تخلیه آن واحد ها، نسبت به این کار اقدام می کند.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.