حق انتقال به غیر مستاجر

حق انتقال به غیر مستاجر

19 فوریه 2020 - 19:58 90 بازدید

حق انتقال به غیر مستاجر مستاجر حق انتقال به غیر دارد یا خیر؟ ماده ۴۹۰ قانون مدنی می گوید «مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده و در صورت عدم تعیین، در منافع مقصوده ای که از اوضاع و احوال استنباط می شود، استعمال کند.» چنانچه محلی به طور […]

حق انتقال به غیر مستاجر
پ
پ

حق انتقال به غیر مستاجر

مستاجر حق انتقال به غیر دارد یا خیر؟

ماده ۴۹۰ قانون مدنی می گوید «مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده و در صورت عدم تعیین، در منافع مقصوده ای که از اوضاع و احوال استنباط می شود، استعمال کند.»

چنانچه محلی به طور مطلق، بدون ذکر این که جهت سکونت است یا کسب یا تجارت و بدون این که حق انتقال به غیر سلب شده باشد، به مستاجر واگذار شود، آیا با عنابت به اطلاق فوق، مستاجر حق انتقال به غیر یا حق تغییر سکونت به تجارت یا بالعکس را تا پایان مدت اجاره دارد یا خیر؟

با توجه به اینکه در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶، ذکری از حالتی که نحوه استفاده از مورد اجاره تعیین شده باشد، نشده است لذا باید از مقررات اجاره در قانون مدنی استفاده شود همچنین ماده ۴۹۰ قانون مدنی می گوید «مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده و در صورت عدم تعیین، در منافع مقصوده ای که از اوضاع و احوال استنباط می شود، استعمال کند.» بنابراین در صورتی که نحوه استفاده از مورد اجاره معلوم نشده باشد، نحوه رسیدگی از آن تابع اوضاع و احوال مورد اجاره است و تشخیص آن با دادگاه رسیدگی کننده خواهد بود.

به این ترتیب چنانچه داگاه تشخیص دهد که محل برای کسب و پیشه به اجاره داده شده است، روابط فی مابین تابع قانون سال ۱۳۵۶ بوده و هر چند سلب حق انتقال به غیر نشده باشد، مقررات مواد ۱۰، ۱۴ و ۱۹ قانون مذکور اجرا می شود و در صورتی که به تشخیص دادگاه، محل برای سکونت اجاره داده شده باشد، تابع مقررات قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۶۲ و قانون مدنی بوده و در مدت وجود رابطه استیجاری، مستاجر حق دارد منافع مورد اجاره را به غیر واگذار کند.

اجرای آرایی که دادگاه ها در مورد تعدیل و افزایش اجاره بها صادر می کنند، نیاز به صدور اجراییه دارد یا خیر؟

احکام تعدیل صادره به استناد مقررات ماده ۴ قانون روابط موجر و مستأجر، چنانچه فقط تعدیل باشد حکم اعلامی بوده و نیاز به صدور اجراییه ندارد اما اگر مابه التفاوت نیز مورد صدور حکم باشد، اجرای این قسمت از رأی، احتیاج به صدور اجراییه دارد.

در صورتی که مستاجر بدون داشتن حق انتقال به غیر، آن را به دیگری (ولو فرزند خودش) منتقل کرده و فوت کند، تکلیف چه خواهد بود؟

در صورتی که مستاجر بدون داشتن حق انتقال به غیر، آن را به دیگری (ولو فرزند خودش) منتقل کرده و فوت کرده باشد، اقامه دعوا علیه منتقل الیه بلااشکال است و او نیز می تواند علیه وراث انتقال دهنده، دادخواست جلب ثالث بدهد.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.