شراب خواری در قانون

حکم شراب خواری در قانون

20 فوریه 2020 - 12:11 165 بازدید

حکم شراب خواری در قانون غیرمسلمان تنها در صورتی که تظاهر به مصرف مسکر کند، محکوم به حد می شود و در غیر این صورت اگر مصرف مسکر توسط غیرمسلمان، علنی نباشد ولی در حالت مستی در معابر عمومی ظاهر شود به مجازات مقرر برای تظاهر به عمل حرام محکوم می شود. بر اساس تعریف سازمان جهانی […]

حکم شراب خواری در قانون
پ
پ

حکم شراب خواری در قانون

غیرمسلمان تنها در صورتی که تظاهر به مصرف مسکر کند، محکوم به حد می شود و در غیر این صورت اگر مصرف مسکر توسط غیرمسلمان، علنی نباشد ولی در حالت مستی در معابر عمومی ظاهر شود به مجازات مقرر برای تظاهر به عمل حرام محکوم می شود.

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، منظور از الکل مصرفی ثبت نشده، الکلی است که به شکل غیر قانونی، عرضه و توزیع می شود و برای آن مالیات پرداخت نمی شود.

در این گفتار به بررسی جوانب حقوقی شرب خمر خواهیم پرداخت. شرب خمر یعنی نوشیدن مایعات مست کننده. قانون به تبعیت از شرع شرب خمر را جرم انگاشته است. مجازات شرب خمر از جمله حدود شرعی است ، یعنی مجاراتی که نوع و میزان و کیفیت آن در اسلام مشخص است.

مصرف انواع مُسکِرات (سُکرآور، مست کننده) از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است. خوردن آب جو مُسِکر موجب حد است هرچند مستی نیاورد. حد مصرف مسکر ، ۸۰ ضربه شلاق است.

مجازات شرب خمر برای غیر مسلمان

غیرمسلمان تنها در صورتی که تظاهر به مصرف مسکر کند، محکوم به حد می شود و در غیر این صورت اگر مصرف مسکر توسط غیرمسلمان، علنی نباشد ولی درحالت مستی در معابر عمومی ظاهر شود به مجازات مقرر برای تظاهر به عمل حرام محکوم می شود.

مستند ماده ۷۰۱ قانون مجازات اسلامی ، هر کس متجاهراً و به نحو علنی در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب خمر به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می شود.

مجازات خرید و فروش و ساختن مشروبات

علاوه بر نوشیدن مسکرات ، خرید و فروش و ساختن آن نیز مجازات دارد؛ هرکس مشروبات الکلی را بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قرار دهد به شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار (۷۴) ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یاد شده محکوم می شود.

هر کس متجاهراً و به نحو علنی در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب خمر به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می شود.

تدارک مکان جهت استعمال مشروبات الکلی

فردی که محلی جهت شرب خمر دایر نماید یا مردم را به آنجا دعوت کند، به سه ماه تا دو سال حبس و (۷۴) ضربه شلاق و یا از یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی یا هر دو آنها محکوم خواهد شد و در صورتی که هر دو مورد را مرتکب شود (دایر کردن محل و دعوت مردم) به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

راههای اثبات حد شرب خمر

اقرار: اگر مصرف کننده، دو بار به شرب خمر اقرار نماید حد بر او جاری می شود. البته مطابق قانون اقرار کننده باید در زمان اقرار، بالغ، قاصد و مختار باشد و اقرار در شرایط شکنجه و اجبار و اکراه فاقد ارزش و اعتبار است.

شهادت: با شهادت ۲ مرد حد شرب خمر ثابت می شود، شاهد شرعی در زمان ادای شهادت باید دارای شرایطی باشد که عبارتند از: بلوغ، عقل، ایمان (مسلمان باشد)، طهارت مولد (حلال زاده)، عادل، انتفاع شخص برای شاهد یا رفع ضرر از وی نباشد، عدم وجود دشمنی بین شاهد و طرفین دعوا، عدم اشتغال به تکدی گری و ولگردی.

ارتکاب جرم در حال مستی

مستی و بی ارادگی حاصل از مصرف اختیاری مسکرات، مواد مخدر و روانگردان و نظایر آنها، مانع مجازات نیست مگر اینکه ثابت شود مرتکب حین ارتکاب جرم به طور کلی مسلوب الاختیار بوده است. لکن چنانچه ثابت شود مصرف این مواد به منظور ارتکاب جرم یا با علم به تحقق آن بوده است (مستی تَعَمُدی) و جرم مورد نظر واقع شود، به مجازات هر دو جرم محکوم می شود.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.