دادنامه

دادنامه

19 فوریه 2020 - 20:11 121 بازدید

دادنامه دادنامه چیست ؟ یکی از اصطلاحاتی که اشخاص درگیر در جریان رسیدگی به پرونده های قضایی بسیار با آن مواجه می شوند «دادنامه» است. معمولا پس از پایان بررسی های لازم درمورد پرونده های قضایی یک رأی قضایی و پس از آن دادنامه صادر می شود. فرایند رسیدگی به پرونده های قضایی حسب اینکه موضوع […]

دادنامه
پ
پ

دادنامه

دادنامه چیست ؟

یکی از اصطلاحاتی که اشخاص درگیر در جریان رسیدگی به پرونده های قضایی بسیار با آن مواجه می شوند «دادنامه» است. معمولا پس از پایان بررسی های لازم درمورد پرونده های قضایی یک رأی قضایی و پس از آن دادنامه صادر می شود.

فرایند رسیدگی به پرونده های قضایی حسب اینکه موضوع مطرح کیفری باشد یا حقوقی، از طُرُق مختلفی می تواند آغاز شود. در پرونده های کیفری نیز جرایم به دو نوع قابل گذشت و غیرقابل گذشت تقسیم می شوند و نحوه ی شروع فرایند رسیدگی در هریک از این جرایم متفاوت از دیگری است.

در جرایم قابل گذشت آغاز جریان رسیدگی قضایی به پرونده منوط به آن است که شاکی خصوصی شکایت خود را مطرح کند؛ بدین نحو که با تنظیم شکوائیه (شکایت نامه) به مراجع قضایی یعنی دادسرا مراجعه و از این طریق درخواست خود را برای رسیدگی به موضوع مورد ادعای خود به آنها اعلام کند. در جرایم غیرقابل گذشت نیز بدین نحو است که آغاز و توقف فرایند رسیدگی منوط به طرح شکایت از جانب شاکی خصوصی نیست و دادستان نیز به عنوان مدعی العموم می تواند تعقیب پرونده ی کیفری را آغاز کند و آن را برای انجام تحقیقات به بازپرس ارجاع دهد.

در موضوعات غیرکیفری که از آن به موضوعات حقوقی تعبیر می شود، رسیدگی به موضوع صرفا زمانی صورت می گیرد که شخص مدعی، دادخواست یا درخواست خود را تنظیم و با مراجعه به دادگاه های حقوقی از مراجع قضایی رسیدگی به پرونده ی خود را درخواست کند؛ به عبارت دیگر در موضوعات حقوقی مراجع قضایی به هیچ عنوان نمی توانند پیش از درخواست طرفین اختلاف، رسیدگی به پرونده ی قضایی را آغاز کنند.

در هر صورت پس از آنکه رسیدگی به پرونده ی قضایی به یکی از روش های ذکرشده آغاز گردید، قاضی مکلف است که تشریفات قانونی مربوط به دادرسی عادلانه (مانند آنکه پس از تعیین و ابلاغ وقت رسیدگی، جلساتی را با حضور طرفین تشکیل داده و به ادعاها و ادله ی هریک از آنها گوش فرا دهد) را اجرا کرده و پس از آن با انجام بررسی های لازم و استنباط یا استخراج حکم قانونی، در بازه ی زمانی خاصی که توسط قانون گذار تعیین شده است، تصمیم نهایی (رأی) خود را که می تواند به صورت حکم یا قرار باشد، صادر کند. درواقع، در گردش کار، قاضی دلیلی را که منجر به شروع فرایند رسیدگی شده و همچنین تشریفات قانونی صورت گرفته را ذکر می کند.

به عبارت بهتر قاضی پس از شروع رسیدگی به پرونده نمی تواند به بهانه ی اجمال، ابهام یا سکوت قوانین از صدور رأی خودداری کند. همان طور که پیشتر نیز ذکر شد، رأی دادگاه می تواند حکم یا قرار باشد، اما در هر صورت این رأی در قالب دادنامه صادر می شود و می توان چنین گفت که دادنامه به رأی مکتوب قاضی گفته می شود.

صدور رأی به صورت مکتوب و در قالب دادنامه به این صورت است که یک نسخه را قاضی صادر کننده ی رأی دست نویس می نویسد و در انتهای آن امضای خود را درج می کند و پس از او، این دادنامه تایپ شده و سپس برای طرفین یا وکلای آنان ابلاغ می شود. براین اساس چون نسخه ی تایپ شده ی دادنامه در اختیار طرفین قرار می گیرد و نسخه ی اصلی بایگانی می شود، نمی توان امضای قاضی را در دادنامه ی ابلاغ شده به طرفین ملاحظه کرد، بلکه در این موارد امضای مأمور ابلاغ وجود دارد.

دادنامه به عنوان رأی قضایی که به صورت مکتوب درآمده است، اجزا و قسمت های مختلفی دارد که عبارت اند از:

۱. شماره هایی قیدشده که می توان پرونده را از طریق آنها پیگیری کرد.

شماره ی دادنامه، شماره ی پرونده و شماره ی بایگانی شعبه ازجمله ی این شماره ها هستند که در ابتدای دادنامه و قسمت بالای آن درج می شوند. در میان این شماره ها شماره ی بایگانی شعبه، برای پیگیری پرونده از اهمیت بیشتری برخوردار است.

۲. مشخصات طرفین پرونده ی قضایی و همچنین وکلای آنان (درصورت داشتن وکیل)

اگر موضوع پرونده ، حقوقی باشد مشخصات طرفین درگیر در پرونده به عنوان خواهان و خوانده و اگر موضوع پرونده، کیفری باشد تحت عنوان شاکی و مشتکی عنه (کسی که از او شکایت شده است) در دادنامه درج می شود.

۳. در دادنامه های مربوط به پرونده های حقوقی، خواسته های خواهان نیز درج می شود

خواسته عبارت است از تمامی اموری که خواهان از دادگاه درخواست کرده که به آن رسیدگی کند و قاضی باید تصمیم خود در خصوص هر یک از آنها را در دادنامه اعلام کند. برای مثال اگر خواهان از دیگری طلب دارد و برای مطالبه وجه خود دادخواست تنظیم کرده است، مطالبه ی وجه و همچنین مطالبه ی خسارت های دادرسی ازجمله ی خواسته هایی است که او (خواهان) در دادخواست قید می کند و براساس آن، در قسمت مربوط به خواسته ها در دادنامه نیز درج می شود تا قاضی تصمیم خود را در خصوص آن اعلام کند.

۴. گردش کار یکی از مهم ترین قسمت های هر دادنامه است

در واقع قاضی در این قسمت به بیان دلایلی می پردازد که منجر به صدور دادنامه شده است. برای نمونه معمولا در دادنامه ها بدین نحو است که گفته می شود: خواهان به خواسته ی فوق به طرفیت… دادخواستی تنظیم کرده/شاکی شکایتی علیه… مطرح کرده و براساس این دادخواست/شکایت نامه و پس از انجام تشریفات قانونی با تعیین وقت مقرر و ابلاغ وقت به آنها جلسات دادرسی تشکیل شده و سپس دادگاه با توجه به محتویات پرونده ختم دادرسی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به صدور رأی می کند.

۵. رأی دادگاه مهم ترین قسمت هر دادنامه ای است

در این قسمت، قاضیِ صادرکننده ی رأی ابتدا به توضیح امور موضوعی می پردازد و سپس جهات حکمی را بیان می کند. در نهایت نیز، از جمعِ میان جهات موضوعی و جهات حکمی، رأی اصلی را که معمولا یک سطر است اعلام می کند. منظور از امور موضوعی ماجرایی است که در گذشته در عالم واقع اتفاق افتاده است.

۶. امضای مأمور ابلاغ و همچنین نام قاضی صادرکننده ی رأی نیز از مواردی است که در قسمت انتهایی دادنامه ذکر می شود

همان گونه که گفته شد، در دادنامه ای که به طرفین ابلاغ می شود، امضای قاضی صادرکننده درج نمی شود، بلکه این امضا صرفا در نسخه ی اصلی و بایگانی شده ی دادنامه ملاحظه می شود، ولی نام قاضی یا قضات صادرکننده ی رأی را می توان در دادنامه دید.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.