قوانین اعزام به خدمت

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت بخش اول

19 فوریه 2020 - 13:32 159 بازدید

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت : بخش اول پرسش ۱: مشمول به چه کسی گفته می شود؟ جواب: مشمول کسی است که در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار داشته باشد. برابر قانون، افراد از ۱۸ سالگی تمام تا ۵۰ سالگی تمام در شمول قانون وظیفه عمومی قرار دارند. پرسش ۲: با توجه به تغییراتی که در قانون وظیفه عمومی […]

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت بخش اول
پ
پ

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت : بخش اول

پرسش ۱: مشمول به چه کسی گفته می شود؟

جواب: مشمول کسی است که در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار داشته باشد. برابر قانون، افراد از ۱۸ سالگی تمام تا ۵۰ سالگی تمام در شمول قانون وظیفه عمومی قرار دارند.

پرسش ۲: با توجه به تغییراتی که در قانون وظیفه عمومی صورت گرفته، سن مشمولیت در حال حاضر چه سنی است؟

جواب: برابر ماده (۲) قانون خدمت وظیفه عمومی، هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن ماه به سن ۱۸سال تمام می رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است.

پرسش ۳: افرادی که سن خود را تغییر داده اند تکلیف آنها چیست؟

جواب: برابر قانون، سن مشمولان از لحاظ خدمت وظیفه عمومی و یا معافیت از آن، تابع مندرجات اولیه اولین شناسنامه بوده و هرگونه تغییری که بعداً به عمل آمده باشد از لحاظ وظیفه عمومی معتبر نمی باشد مگر اینکه تغییر سن آنان بر مبنای ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی مصوب سال ۶۷ صورت گرفته باشد.

پرسش ۴: در مورد قانون مربوط به تغییر سن توضیح بیشتری دهید؟

جواب: برابر ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی مصوب ۱۳۶۷، تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است. در تبصره این قانون آمده: صاحب شناسنامه تنها یک بار در طول عمر و در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی به تشخیص کمیسیون مربوط، بیش از ۵ سال باشد می تواند سن خود را اصلاح نماید.

پرسش ۵: تغییر سن برای بستگان مشمول مانند پدر، در ارتباط با معافیت کفالت پذیرفته می شود؟

جواب: خیر. سن بستگان و افراد تحت تکفل مشمولان از لحاظ معافیت، تابع مندرجات اولیه اولین شناسنامه آنان است و هرگونه تغییری که بعداً به عمل آمده باشد از لحاظ وظیفه عمومی معتبر نخواهد بود مگر اینکه شناسنامه اولیه آنان با حکم قضایی ابطال شده باشد که در این صورت شناسنامه جدید ملاک است.

پرسش ۶: مدت خدمت سربازی در حال حاضر چند ماه می باشد؟

جواب : با توجه به مقررات موجود که از ابتدای سال ۱۳۹۱ به مرحله اجرا درآمده، مدت خدمت دوره ضرورت به شرح زیر می باشد:

الف : خدمت کارکنان وظیفه مأمور به دستگاه های غیر نظامی (امریه): ۲۴ ماه

ب : خدمت کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح و یگان های حفاظت در مناطق عادی: ۲۱ ماه

پ : خدمت کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد آب و هوا: ۱۹ ماه

ت : خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر: ۱۸ ماه

پرسش ۷: اگر فردی وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص نکرده باشد چه محرومیت هایی شامل حال او می شود؟

جواب: برابرماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، انجام امور زیر در مورد مشمولین وظیفه عمومی مستلزم ارایه مدرک دالّ بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان می باشد:

الف: دریافت هر گونه وام و کمیک های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانک ها و وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.

ب: کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن های قانونی.

پ: تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.

ت: صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت های تعاونی.

ث: دریافت مستمری از سازمان های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.

ج: – استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت های دولتی.

پرسش ۸: چه مدارکی نشان دهنده رسیدگی به وضع مشمولیت افراد می باشد؟

جواب: مدارک زیر نشان دهنده رسیدگی به وضع مشمولیت افراد بوده و دارندگان آن می توانند حسب مورد از خدمات موضوع ماده ۱۰ قانون وظیفه عمومی بهره مند شوند:

الف: کارت پایان خدمت دوره ضرورت .

ب: کارت معافیت دایم .

پ: برگ معافیت موقت در مدت اعتبار آن.

ت: برگ آماده به خدمت بدون غیبت در مدت اعتبار آن.

ث: گواهی اشتغال به تحصیل ( معافیت تحصیلی ) در مدت اعتبار آن.

ج: گواهی اشتغال به خدمت برای کارکنان وظیفه.

چ: گواهی اشتغال به خدمت برای کارکنان نیروهای مسلح و افراد متعهد خدمت در دستگاه های غیرنظامی.

ح: گواهی صادره از واحدهای وظیفه عمومی.

پرسش ۹: افرادی که به صورت کارمندی و یا پیمانی به استخدام نیروهای مسلح درمی آیند در صورتی که قبل از اتمام تعهد از خدمت استعفاء دهند یا برکنار شوند، از نظر خدمت سربازی چگونه با آنان رفتار می شود؟

جواب:این دسته از افراد در صورتی که در شمول معافیت های قانونی قرار نداشته باشند، به نسبت چهارماه خدمت یک ماه از خدمت دوره ضرورت آنان کسر می شود و بقیه خدمت دوره ضرورت را برابر قانون انجام می دهند.

پرسش ۱۰: افرادی که ترک تحصیل کرده و یا زیر سن مشمولیت دیپلم می گیرند، در چه زمانی باید خودشان را برای خدمت سربازی معرفی کنند؟

جواب: این دسته از افراد پس از رسیدن به ۱۸ سالگی تمام، شش ماه مهلت دارند که خود را معرفی کنند در غیر این صورت وارد غیبت می شوند مگر اینکه در مهلت شش ماه، در دانشگاه قبول شده و وارد دانشگاه شوند.

پرسش ۱۱: مشمولانی که در خارج از کشور اقامت دارند چگونه خود را معرفی می کنند؟

جواب: این افراد باید به نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود و در صورت نبود آن، به نزدیکترین نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت مراجعه نمایند.

پرسش ۱۲: آیا مشمولانی که برای آنان تاریخ اعزام تعیین شده، می توانند تاریخ اعزام خود را تغییر دهند مثلاً تمدید نمایند؟

جواب: بله. مشمولینی که جهت اعزام به خدمت معاذیر دارند و نمی توانند در موعد مقرر به خدمت اعزام شوند، اعزام آنان حسب مورد به شرح زیر به تعویق می افتد:

الف: مشمولانی که به علت بیماری و یا صدمات جسمانی وارده ناشی از حوادث و سوانح (خارج از موضوع ماده ۴۰ قانون خدمت وظیفه عمومی)، قادر به اعزام به خدمت در موعد مقرر نمی باشند و بیماری و مصدومیت آنان مورد تأیید پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی می باشد، موعد اعزام آنان با پیشنهاد پزشک مربوط، حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می افتد.

ب: در صورت فوت همسر و فرزند حداکثر ۶ ماه، پدر و مادر حداکثر ۳ ماه، برادر و خواهر حداکثر ۲ ماه و پدر و مادر همسر حداکثر یک ماه از زمان فوت، اعزام مشمول به تعویق می افتد.

پ: مشمولانی که به علت بروز بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و یا وقوع حوادث مانند سقوط هواپیما، آتش‌سوزی و … (خارج از موضوع ماده ۴۰ قانون خدمت وظیفه عمومی)، خود یا یکی از اعضای درجه یک خانواده (پدر، مادر، همسر و فرزند) به طور جدی آسیب دیده باشند یا منزل مسکونی آنان بالای ۵۰ درصد خسارت دیده باشد با ارایه مدارک و مستندات معتبر، موعد اعزام آنان حسب مورد و به تناسب میزان آسیب وارده از زمان آسیب دیدگی، از یک تا شش ماه به تعویق می افتد.

ت: پذیرفته شدگان قطعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی (داخل و خارج از کشور) که زمان ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بعد از موعد اعزام باشد، اعزام آنها حسب مورد حداکثر تا شش ماه به تعویق می افتد.

ث: دارندگان برگ اعزام تاریخ های مرداد، شهریور و دی ماه هر سال که منتظر اعلام نتیجه آزمون مراکز سنجش آموزش عالی هستند، موعد اعزام آنان حسب مورد حداکثر تا دو ماه به تعویق می افتد.

ج: ورزشکاران تیم های ملی با درخواست فدارسیون مربوط جهت اعزام به مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی، موعد اعزام آنان بنا به تشخیص رئیس سازمان وظیفه عمومی حداکثر تا چهار ماه به تعویق می افتد.

چ: مشمولانی که در حال طی مراحل نهایی گزینش و استخدام در نیروهای مسلح می باشند، در صورت تأیید موضوع از سوی سازمان مربوط، اعزام آنان حداکثر تا ۴ ماه به تعویق می افتد.

ح: مشمولان متأهلی که دارای شرایط خاص (تولد فرزند، بیماری شدید همسر و فرزند و …) می باشند، موعد اعزام آنان حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می افتد.

خ: مشمولانی که قصد تشرف به حج تمتّع را دارند موعد اعزام آنان حداکثر تا ۲ ماه به تعویق می افتد. تعویق موعد اعزام شامل مشمولانی می شود که فاقد غیبت باشند و صرفاً با درخواست مشمول و فقط برای یک بار انجام می شود.

پرسش ۱۳: افرادی که در حین تحصیل به سن مشمولیت می رسند باید چه اقدامی انجام دهند؟

جواب: افرادی که در حین تحصیل به سن مشمولیت می رسند، تا زمانی که برابر مقررات به تحصیل خود ادامه می دهند برای آنان معافیت تحصیلی صادر شده و از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.

پرسش ۱۴: دانش‌آموزان و دانشجویان در چه زمانی باید خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی نمایند؟

جواب: دانش‌آموزان و دانشجویان مشمول در صورت ترک تحصیل، انصراف، اخراج یا فراغت از تحصیل باید حداکثر ظرف مدت یک سال خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی نمایند مگر اینکه در مهلت یک ساله بعد از فراغت از تحصیل، در دانشگاه قبول شده و وارد دانشگاه شوند.

پرسش ۱۵: در قانون وظیفه عمومی، چه تنبیهاتی برای مشمولان غایب در نظر گرفته شده است؟

جواب: برابر ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان غایبی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح تا سه ماه باشد، به سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غیبت آنان از سه ماه تا یک سال باشد، به شش ماه اضافه خدمت تنبیه می گردند و مشمولینی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح از یک سال تجاوز نماید علاوه بر شش ماه اضافه خدمت، فراری محسوب شده و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

پرسش ۱۶: آیا امکان استخدام مشمولان در دستگاه های دولتی وجود دارد؟

جواب:استخدام مشمولان به طور کلی در وزارتخانه ها و مؤسسات وابسته به دولت و در کارخانه ها و کارگاه ها و مؤسسات خصوصی بدون داشتن کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت دایم ممنوع است. البته استخدام مشمولان غیرغایب در نیروهای مسلح با رعایت مقررات مربوط، از محدودیت فوق مستثنی می باشد.

پرسش ۱۷: آیا مشمولان به طور موقت می توانند اشتغال به کار داشته باشند؟

جواب: بله. اشتغال به کار مشمولان با برگ معافیت موقت مانند معافیت موقت کفالت یا معافیت تحصیلی و همچنین دفترچه آماده به خدمت فقط در مدت اعتبار آنها بلامانع می باشد.

پرسش ۱۸: آیا برای استخدام کنندگان مشمولان غایب مجازاتی هم در قانون پیش بینی شده است؟

جواب: بله. برابر ماده ۶۳ قانون خدمت وظیفه عمومی، استخدام کننده یا استخدام کنندگان مشمولین غایب در وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادها برای هر یک از افراد اول ودوم به کسر نصف حقوق از ۶ ماه الی یک سال و در صورت تکرار سه مورد یا بیشتر به انفصال دائم از خدمت توسط دادگاه صالحه محکوم خواهند شد.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.