سوالات متداول قانون اعزام به خدمت

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت بخش دوم

19 فوریه 2020 - 13:35 134 بازدید

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت : بخش دوم پرسش ۱۹: آیا به کارگیری موقت مشمولان غایب هم مجازات دارد؟ جواب: بله. برابر ماده ۶۳ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی، کسانی که به نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه ها، شرکت ها، آموزشگاه ها، کارگاه ها، بنگاه ها، مغازه ها […]

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت بخش دوم
پ
پ

سوالات متداول قانون اعزام به خدمت : بخش دوم

پرسش ۱۹: آیا به کارگیری موقت مشمولان غایب هم مجازات دارد؟

جواب: بله. برابر ماده ۶۳ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی، کسانی که به نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه ها، شرکت ها، آموزشگاه ها، کارگاه ها، بنگاه ها، مغازه ها و تعمیرگاه ها، به کارگیری نمایند توسط نیروی انتظامی، وزارتخانه های «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» شناسایی و به محاکم صالحه قضایی معرفی می شوند. مجازات این گونه افراد برای بار اول هزینه سالانه یک سرباز و برای بار دوم و بیشتر هزینه سالانه سه سرباز است.

پرسش ۲۰: مصادیق غیبت کدامند؟ به عبارتی در چه صورتی افراد وارد غیبت می شوند؟

جواب: مشمولین خدمت وظیفه عمومی که برای رسیدگی و یا اعزام احضار می شوند چنانچه در مهلت یا موعد مقرر خود را معرفی نکنند غایب شناخته می شوند. موارد غیبت به شرح زیر می باشد:

الف: افرادی که پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام، ظرف مدت شش ماه خود را معرفی نکنند (این بند شامل افرادی می شود که قبل از سن مشمولیت ترک تحصیل کرده و یا دیپلم گرفته باشند و در مهلت ۶ماهه معرفی، وارد دانشگاه نشده باشند)

ب: دانش‌آموزان و دانشجویان مشمولی که پس از ترک تحصیل، انصراف، اخراج و یا فراغت از تحصیل، ظرف مدت یک سال خود را معرفی نکرده باشند.

پ: مشمولینی که معافیت موقت دریافت داشته و پس از انقضاء مدت اعتبار، ظرف یک ماه خود را برای تجدید رسیدگی معرفی نکنند.

ت: کارکنان نیروهای مسلح و متعهدین خدمت در دستگاه های غیر نظامی که پس از استعفاء یا برکناری، ظرف مدت ۶ ماه خود را معرفی نکنند.

ث: دانش‌آموزان و دانشجویان مشمول که مدت تحصیل آنان بیش از سقف مجاز به طول انجامیده باشد.

ج: مشمولانی که برای آنان برگ آماده به خدمت صادر شده ولی در موعد اعزام حاضر نشوند.

پرسش ۲۱: شرایط تعهد خدمت در دستگاه های غیر نظامی به عنوان جایگزین خدمت دوره ضرورت چگونه می باشد؟

جواب: برابر قانون، دولت می تواند از خدمات كاركنان وظیفه به صورت استخدام تعهد خدمتی استفاده نماید كه در حال حاضر نهاد هایی مانند وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان هواپیمایی، قوه قضاییه، سازمان بنادر و دریانوردی، شركت كشتیرانی و شركت ملی نفت كش از خدمات كاركنان وظیفه به عنوان استخدام تعهد خدمتی با تعهد ۵ تا ۱۰ سال استفاده می كنند.

پرسش ۲۲: به متعهدین خدمت در دستگاه های غیر نظامی پس از پایان تعهد، كارت معافیت داده می شود یا پایان خدمت؟

جواب: به متعهدین خدمت در پایان تعهد، كارت پایان خدمت داده می شود البته به شرطی كه آموزش نظامی را طی كرده باشند.

پرسش ۲۳: اگر متعهدین خدمت قبل از خاتمه تعهد، از خدمت بركنار شوند یا استعفاء دهند، تكلیف خدمت سربازی آنان چه می شود؟

جواب: چنانچه علت بركناری از خدمت، بیماری یا عدم صلاحیت ناشی از اعمال غیر ارادی آنان به تشخیص سازمان به كارگیرنده باشد، مدت خدمت انجام شده به تناسب جزء خدمت دوره ضرورت محسوب شده و بقیه خدمت دوره ضرورت را انجام خواهند داد.

پرسش ۲۴: برای من برگه اعزام به تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ صادر شده اما برادر دیگرم هم اكنون در حال انجام خدمت سربازی است آیا می توانم اعزامم را به عقب بیندازم؟

جواب: بله. برابر قانون شما می توانید تاریخ اعزام خود را تا خاتمه خدمت برادرتان به تعویق بیندازید به شرطی كه غیبت نداشته باشید.

پرسش ۲۵: فرزند من متولد ۱۳۸۰/۱۲/۱۸ می باشد وی از چه تاریخی وارد سن مشمولیت می شود؟

جواب : فرزند شما در ۱۸ سالگی تمام یعنی از تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ به سن مشمولیت خواهد رسید.

پرسش ۲۶: برای تمدید تاریخ اعزام باید چگونه اقدام نمایم؟

جواب: شما باید برای ثبت درخواست تمدید تاریخ اعزام، به یكی از دفاترخدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+ ۱۰ )در شهرستان محل سكونت خود مراجعه كنید. درخواست شما توسط وظیفه عمومی بررسی می شود چنانچه دارای معاذیر موجه برای تعویق اعزام باشید، اعزام شما به تعویق خواهد افتاد. در هر حال پس از گذشت ۴۸ ساعت برای اطلاع از نتیجه درخواست خود مجدداً به دفتر پلیس+ ۱۰ مراجعه نمایید.

پرسش ۲۷: افرادی كه متقاضی خدمت در سازمانها در قالب امریه سربازی هستند باید از چه طریقی اقدام نمایند؟

جواب: این افراد باید در مهلت معرفی یك ساله كه بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در اختیار دارند درخواست خود را به سازمان مربوط ارایه دهند و در صورت موافقت آن سازمان، حداقل دو ماه قبل از پایان مهلت یك ساله معرفی و متناسب با تاریخ پذیرش امریه، درخواست اعزام خود را از طریق دفتر پلیس + ۱۰ ثبت نمایند.

پرسش ۲۸: من تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و می خواهم زودتر به خدمت سربازی بروم باید چكار كنم؟

جواب: در صورتی كه نمی خواهید از مهلت یك ساله بعد از فارغ التحصیلی استفاده كنید درخواست اعزام خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + ۱۰ ) ثبت كنید و در اولین نوبت اعزام كه ظرفیت خالی وجود داشته باشد به خدمت اعزام خواهید شد.

پرسش ۲۹: اگر فردی قبل از تاریخ اعزام به خدمت، واجد شرایط یكی از معافیت ها مثلاً معافیت كفالت شود چه اقدامی باید انجام دهد؟

جواب: چنانچه افراد پس از دریافت برگ آماده به خدمت و قبل از اعزام، واجد شرایط یكی از معافیت های قانونی شوند می بایست جهت بررسی وضعیت جدید به وظیفه عمومی محل سكونت مراجعه نمایند. در صورتی كه واجد شرایط معافیت شناخته شدند اعزام آنها باطل و مجوز ثبت درخواست معافیت صادر خواهد شد. در هر حال مشمولان نباید بدون هماهنگی و تأیید وظیفه عمومی، اعزام خود را به تعویق بیندازند.

پرسش ۳۰: دانش آموزانی که در خرداد و تیر ماه سال ورود به مشمولیت و بالاتر فارغ التحصیل می شوند چه مدت مهلت دارند تا خود را معرفی نمایند؟

جواب: این قبیل دانش آموزان از زمان فراغت از تحصیل به مدت یکسال مهلت دارند، تا خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند .

پرسش ۳۱: افرادی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت دیپلم یا پیش دانشگاهی می گیرند و یا ترک تحصیل می کنند چه مدت مهلت معرفی دارند؟

جواب: این افراد از اول ماهی که به سن ۱۸ سالگی تمام می رسند به مدت ۶ ماه مهلت دارند تا وضعیت خدمتی خود را مشخص نمایند.

پرسش ۳۲: کسر خدمت ایثارگران شامل چه افرادی می باشد؟ جواب: کسر خدمت سربازی شامل کارکنان وظیفه در حین خدمت و مشمولین غایبی که تا ۱۲ فروردین ماه ۹۸ درخواست اعزام خود را در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) ثبت کنند ، می شود .

پرسش ۳۳: آیا کسر خدمت ایثارگران ، شامل کارکنان وظیفه غایب نیز می باشد؟

جواب: برابر ابلاغیه اخیر ستاد کل نیروهای مسلح ، کلیه مشمولان که به سن مشمولیت رسیده و به دلایلی تا کنون به خدمت اعزام نشده و دارای غیبت می باشند ، چنانچه تا۱۲ فروردین ماه سال ۹۸ خود را معرفی و برگ اعزام به خدمت دریافت کنند ، در شمول مقررات کسر خدمت ایثارگران قرار می گیرند.

پرسش ۳۴: آیا کسر خدمت ایثارگران شامل کارکنان وظیفه فراری می شود؟

جواب: کارکنان وظیفه ای که بدون غیبت به خدمت اعزام شده و در حین خدمت مرتکب فرار از خدمت شده اند در شمول مقررات کسر خدمت ایثارگران قرار دارند .

پرسش ۳۵: وضعیت خدمتی کارکنان نیروهای مسلح که بعد از اخذ درجه از خدمت استعفاء داده یا اخراج می شوند چگونه می باشد؟

جواب: چنانچه مدت خدمت آنها از شروع استخدام تا زمان رهایی از خدمت معادل خدمت دوره ضرورت یا بیشتر باشد از کارت پایان خدمت بهره مند و در صورتی که مدت خدمت آنان کمتر از مدت خدمت دوره ضرورت باشد می بایست کسری خدمت خود را انجام دهند.

پرسش ۳۶: کسر خدمت سربازان دارای فرزند چگونه میباشد ؟

جواب: ۳ ماه کسر خدمت به ازای هر فرزند شامل سربازان می شود .

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.