بررسی و معرفی قانون حمایت از خانواده

قانون حمایت از خانواده

19 فوریه 2020 - 20:21 119 بازدید

قانون حمایت از خانواده چیست؟ قانون حمایت از خانواده داشتن خانواده های سالم در هر جامعه از نشانه های پیشرفت و توسعه ی آن جامعه است و از بسیاری از انحرافات و آسیب های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جلوگیری می کند. قانون حمایت از خانواده به چه موضوعاتی می پردازد؟ بررسی کامل و جزء به […]

قانون حمایت از خانواده
پ
پ

قانون حمایت از خانواده چیست؟

قانون حمایت از خانواده

داشتن خانواده های سالم در هر جامعه از نشانه های پیشرفت و توسعه ی آن جامعه است و از بسیاری از انحرافات و آسیب های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جلوگیری می کند.

قانون حمایت از خانواده به چه موضوعاتی می پردازد؟

بررسی کامل و جزء به جزءِ قانون جدید حمایت از خانواده از حوصله ی این نوشتار خارج است اما تلاش می کنیم که مهم ترین موضوعات و ویژگی های آن را مطرح کنیم. شاید مهم ترین مطلبی که لازم است در ارتباط با این قانون مطرح شود، موضوعاتی است که این قانون به آنها می پردازد و آنها را در صلاحیت دادگاه خانواده می داند این موضوعات به طور خلاصه عبارتند از:

خانواده به عنوان مهم ترین رکن از ارکان زندگی اجتماعی، قدمت بسیار زیادی در تاریخ بشریت داشته است و همواره در تمامی نظام های حقوقی دنیا مورد توجهِ خاص قانون گذاران قرار گرفته است. علت این توجه ویژه، عملکرد و کاربردهای اساسی و ضروری آن و همچنین آثار بسیار زیادی است که این نهاد بر اجتماع دارد.

۱. نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن

۲. کلیه ی مباحث مربوط به نکاح (ازدواج ) و انواع آن از جمله

۳. کلیه ی مباحث مالی مربوط به خانواده از جمله

۴. تمامی موارد راجع به انحلال نکاح

۵. مجموع مباحث مربوط به حضانت و ملاقات با طفل

۶. رشد، حجر و رفع آن

۷. ولایت قهری، قیمومت، وصایت در امور مربوط به طفل و امور راجع به غایب مفقودالاثر

۸. سرپرستی کودکان بی سرپرست

۹. اهدای جنین

۱۰. تغییر جنسیت

مهم ترین ویژگی های قانون جدید حمایت از خانواده چیست؟

با وجود آن که بسیاری از مباحث حوزه ی خانواده قبلا هم در قوانین مختلف مطرح بوده است، اما تصویب قانون جدید حمایت از خانواده دارای برخی ویژگی هایی است که یا قبلا مطرح نبوده است یا به شکل کنونی مطرح نشده بود. از جمله مهم ترین ویژگی های این قانون عبارتند از:

۱. به منظور رسیدگی به امور و دعاوی خانوادگی، شعبه ی دادگاه خانواده ایجاد شده است تا رسیدگی به این امور با سرعت و تخصص بیشتری انجام شود و حضور قاضی مشاور زن نیز الزامی شده است. با توجه به این که هسته ی اصلی خانواده را زن و مرد تشکیل می دهند لذا در مرحله ی رسیدگی و حل و فصل اختلافات نیز حضور نمایندگانی از هر دو جنس می تواند خواسته های هر دو طرف را تا حدودی مدنظر قرار دهد.

۲. با توجه به اهمیت خانواده، در قانون جدید از مراکز مشاوره ی خانواده در کنار محاکم خانواده نام برده شده است.

۳. نکته ی مهم بعدی پیرامون این قانون جدید، بحث موارد الزامی ثبت نکاح موقت (صیغه) است. قبلا ثبت نکاح موقت الزامی نبود اما مطابق قانون جدید در سه مورد ثبت نکاح موقت الزامی شده است. این سه مورد عبارت است :

۴. یکی دیگر از ویژگی های قانون جدید موضوع بحث برانگیز مهریه است. مطابق قانون جدید مهریه تا ۱۱۰ سکه ی تمام بهار آزادی یا معادل آن دارای ضمانت اجرای کیفری (حبس) شده است و مازاد بر آن ضمانت اجرای حبس نخواهد داشت و صرفا اگر زوج دارای اموال باشد می توان آنها را توقیف نمود در غیر این صورت ضمانت اجرای کیفری نخواهد داشت. صرف نظر از این که با این رویکرد موافق باشیم یا خیر، این تدبیر در راستای کاهش جمعیت کیفری در زندان ها صورت گرفته است.

۵. و در نهایت آخرین موضوع مهم این قانون، بحث حقوق و مستمری است که دارای تحول و تغییرات عمده ای شده است. مطابق قانون جدید حمایت از خانواده زوجه ی دائمِ مرد متوفی از حقوق وظیفه و یا مستمری متوفی برخوردار می شود و ازدواج مجدد زن مانع از دریافت این حقوق نیست و در صورت فوت شوهر بعدی و تعلق حقوق به زن، یک حقوق به او داده می شود اما بیشترین حقوق وظیفه یا مستمری ملاک عمل خواهد بود. همچنین دریافت هر نوع حقوق وظیفه یا مستمری توسط خود زن مانع از دریافت حقوق متوفی نخواهد بود.

این اصلاح در بحث حقوق وظیفه و مستمری تغییرات بسیار مفیدی در وضعیت اقتصادی زنانی به وجود آورده است که همسرانشان حقوق بگیر بودند و فوت کردند. چرا که تا قبل از این اصلاحات زنان مجبور بودند که میان ازدواج مجدد یا دریافت حقوق همسر متوفی خود یکی را انتخاب کنند اما با این تغیرات به عمل آمده اکنون از چنین محدودیتی بر خوردار نیستند و ازدواج مجدد آنها مانع از دریافت حقوق همسر متوفی آنها نیست.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.