قرارداد قرض چیست؟

قرارداد قرض

19 فوریه 2020 - 21:21 2377 بازدید

قرارداد قرض احتمالا بارها برای شما پیش آمده که یک مال یا مقداری پول به کس دیگری داده اید تا او بتواند از مال یا پول شما استفاده کند و به شما قول داده که در یک زمان دیگر، یک مال مشابه همان مالی که از شما قرض گرفته بخرد و به شما بدهد و […]

قرارداد قرض
پ
پ

قرارداد قرض

احتمالا بارها برای شما پیش آمده که یک مال یا مقداری پول به کس دیگری داده اید تا او بتواند از مال یا پول شما استفاده کند و به شما قول داده که در یک زمان دیگر، یک مال مشابه همان مالی که از شما قرض گرفته بخرد و به شما بدهد و یا معادل همان پولی را که از شما گرفته به شما برگرداند

در حقوق، به این عمل که بین دو نفر (قرض دهنده و قرض گیرنده) انجام می شود، اصطلاحا قرارداد قرض گفته می شود.

در واقع در قرارداد قرض، یک نفر مال خودش را به دیگری می دهد و قرض گیرنده از این به بعد، مالک آن مال می شود، یعنی می تواند هر استفاده ای که می خواهد از آن مال ببرد و حتی می تواند آن مال را به کلی استفاده کند و آن را از بین ببرد، چون او در نتیجه ی قرارداد قرض، مالک آن مال شده است و بنابراین مانند همه ی اموال خودش حق دارد هر طور که می خواهد از مال خودش استفاده کند. اما باید مدتی بعد، به جای مالی که گرفته، به بازار برود و مثل همان را بخرد و به قرض دهنده پس بدهد؛ حتی اگر قیمت آن مال کمتر یا بیشتر شده باشد، فرقی نمی کند و به هر حال باید مثل مال را بخرد و به قرض دهنده پس بدهد تا دین خود را ادا کند.

پس باید به این نکته توجه کنیم که طبق قانون، وقتی ما مالی را به دیگری می دهیم تا آن را برای ما نگهداری کند و بعدا آن را همان طور که هست، به ما برگرداند، به این کار قرض دادن نمی گوییم بلکه به این کار، قرارداد ودیعه یا امانت می گوییم، یعنی کسی که مال را گرفته نباید از مال استفاده کند و باید از آن نگهداری کند و دوباره به مالکش برگرداند.

همچنین گاهی اوقات وقتی مالی را به دیگری می دهیم تا از آن استفاده کند و بعد همان مال را به ما برگرداند، باز هم به این کار در حقوق، قرض دادن نمی گوییم بلکه چنین قراردادی، عاریه نام دارد.

اما در قرارداد قرض، قرض گیرنده مالک مال می شود.

یکی از رایج ترین نمونه های قرارداد قرض، قرض گرفتن پول و وام گرفتن است. وقتی شما از کسی پولی قرض می گیرید یا از بانک وام می گیرد، مدتی بعد باید معادل آن را برگردانید.

اما قرض گیرنده چه زمانی باید مثل آن مالی را که قرض کرده پس بدهد و اصطلاحا رد کند؟

در اکثر مواقع، وقتی دو نفر با هم قراداد قرض می بندند، درباره زمان برگرداندن مال هم با هم توافق می کنند؛ گاهی تاریخ معین می کنند و مثلا می گویند در تاریخ ۹۸/۱/۲۹ باید مال رد شود و گاهی هم مهلت تعیین می کنند و مثلا می گویند ۳ ماه بعد از قرارداد، باید مال رد شود. اما گاهی اوقات در مورد زمان رد کردن چیزی نمی گویند؛ در این صورت چه باید کرد؟ در این صورت باز هم اگر این دو نفر با هم در مورد زمان توافق کردند مساله حل می شود، اما اگر با هم اختلاف پیدا کنند باید به دادگاه مراجعه کنند تا قاضی با توجه به قراردادشان، مهلت تعیین کند.

گاهی اوقات پیش می آید که فردی مالی را از دیگری قرض می گیرد و در موقع قرض گرفتن، مشابه آن مال در بازار وجود دارد، ولی وقتی می خواهد قرض خود را ادا کند و به بازار می رود تا مالی مشابه مالی که گرفته بخرد، می بیند مال نایاب شده است. در این صورت او باید چه کند؟ در این حالت، چون او نمی تواند مالی مشابه آن مال را بخرد، کافی است قیمت آن را در همان زمان حساب کند و پول آن را بدهد.

وقتی دو نفر قرارداد قرض با هم می بندند هیچ کدام نمی توانند بعد از قرارداد زیر حرفشان بزنند و طبق قرارداد عمل نکنند بلکه از زمانی که قرارداد بسته می شود، قرض گیرنده مالک مال می شود و اگر قرض دهنده از دادن مال خودداری کند، قرض گیرنده می تواند به دادگاه برود و از طریق دادگاه، قرض گیرنده را مجبور به دادن مال کند.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.