مجازات توهین و افترا

مجازات توهین بخش ۱

19 فوریه 2020 - 14:25 120 بازدید

مجازات توهین و افترا در قوانین و مقررات – بخش اول هرکس به صورت کتبی یا شفاهی دیگری را تحقیر کند و یا الفاظ و عباراتی را که باعث خفت و خواری دیگری می شود، منتشر نماید، به حبس از یک تا شش ماه محکوم می شود. افزایش سطح خشونت اجتماعی و کاهش سطح تحمل افراد، […]

مجازات توهین بخش ۱
پ
پ

مجازات توهین و افترا در قوانین و مقررات – بخش اول

هرکس به صورت کتبی یا شفاهی دیگری را تحقیر کند و یا الفاظ و عباراتی را که باعث خفت و خواری دیگری می شود، منتشر نماید، به حبس از یک تا شش ماه محکوم می شود.

افزایش سطح خشونت اجتماعی و کاهش سطح تحمل افراد، آسیب های فراوانی از جمله اشاعه ی حرمت شکنی در جامعه به همراه دارد.

” توهین ” در لغت به معنای اهانت، بی حرمتی، خوار و خفیف کردن و در اصطلاح حقوقی؛ به معنای تحقیر مخاطب و به آبرو و حیثیت فرد خدشه وارد کردن است. در این میان باید توجه داشت که رفتار ارتکابی باید طوری باشد که عرف آن را توهین تلقی کند و هر رفتار خلاف اخلاقی توهین تلقی نمی شود، تشخیص این امر با مقامات قضایی و با در نظر گرفتن موقعیت و منزلت اجتماعی فرد و عرف محل است.

توهین به افراد عادی، توهین ساده و توهین به مقامات و شخصیت های والا از جمله مقامات سیاسی و توهین به صاحبان حِرَف و مشاغل خاص ، توهین مشدد محسوب شده و مجازاتش بیشتر است. مجازات توهین به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیاء، ائمه اطهار(ع) و یا حضرت صدیقه طاهره(س) اگر مشمول حکم ساَب النبی (اعدام) نباشد، حبس از ۱ تا ۵ سال است.

توهین باید روشن و معلوم باشد و مفهوم آن مبهم نباشد به طوری که برداشت همگان از آن یکسان بوده و تردیدی در معنی آن نباشد. به عنوان مثال، وقتی می گوییم روی فلانی نمی توان حساب کرد، دو معنی به ذهن متواتر می شود، یک معنی آن یعنی فلانی فرد بی مسئولیتی است و دیگری یعنی سرش شلوغ است و فرصت ندارد. عبارت مبهم، توهین محسوب نمی شود.

مخاطب توهین باید مشخص باشد. در غیر این صورت، عمل توهین محسوب نمی شود، اشخاص حقوقی را نمی توان آسیب دیده از جرم توهین به حساب آورد مگر آنکه اقدام مرتکب را بتوان توهین به اعضای حقیقی (افراد) آن دانست یا اینكه قانونگذار در این خصوص حکم خاصی مقرر کرده باشد.

توهین به صورت ترک فعل محقق نمی شود مگر در مورد نظامیان که در مواردی احترام نگذاشتن به مافوق می تواند توهین محسوب شود.

ماده ۶۰۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی ، در این خصوص مقرر می دارد: “توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.” هر کس به حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان ا… علیه و مقام معظم رهبری به نحوی از انحاء اهانت نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.”

ماده ۶۰۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : “هر کس با توجه به سِمَت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهوری یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداریها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.”

ماده ۷۰۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : “هر کس با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند و یا هجویه (توهین آمیز) را منتشر نماید به حبس از یک تا شش ماه محکوم می شود.”

توهین به مقدسات و مقامات

مستند ماده ۵۱۳ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی: “هر کس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیاء عظام یا ائمه اطهار(ع) یا حضرت صدیقه طاهره(س) اهانت نماید اگر مشمول حکم ساَب النبی باشد اعدام می شود و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.”

مطابق ماده ۵۱۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : هر کس به حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان ا… علیه و مقام معظم رهبری به نحوی از انحاء اهانت نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.”

مجازات ایجاد مزاحمت برای نوامیس

مطابق ماده ۶۱۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

ماده ۵۱۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : “هر کس علناً نسبت به رئیس کشور خارجی یا نماینده سیاسی آن که در قلمرو خاک ایران وارد شده است توهین نماید به یک تا سه ماه حبس محکوم می شود مشروط به اینکه در آن کشور نیز در مورد مذکور نسبت به ایران معامله متقابل بشود.”

علنی بودن توهین تنها در مورد توهین به رئیس کشور خارجی یا نماینده سیاسی شرط است و در سایر موارد لزومی ندارد توهین علنی باشد تا جرم انگاشته شود.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.