مجازات توهین و افترا

مجازات توهین بخش ۲

19 فوریه 2020 - 14:29 88 بازدید

مجازات توهین و افترا در قوانین و مقررات – بخش دوم هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار کند، به حبس از […]

مجازات توهین بخش ۲
پ
پ

مجازات توهین و افترا در قوانین و مقررات – بخش دوم

هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار کند، به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود.

افترا در لغت یعنی دروغ بستن و بهتان زدن و در اصلاح حقوقی؛ یعنی عملی که ارتکاب آن جرم است را، صریحا به فرد یا افراد مشخصی نسبت دادن، به نحوی که مُفتَری (افترا زننده) عاجز از اثبات آن در محاکم و مراجع قضایی باشد.

افترا به دو نوع افترا نظری یا قولی و افترا عملی تقسیم می شود. افترا به صورت شفاهی، انتشار از طریق رسانه ها، اوارق چاپی و نامه ها و امثالهم، از اقسام افترا نظری هستند.

در افترا عملی ، مفتری ادوات و آلات جرم، که پیدا شدن آن در نزد افراد منجر به تعقیب کیفری می شود را، بدون اطلاع آن شخص در منزل، محل کار، یا جیب، به طور کلی در اشیایی که متعلق به دیگری است، مخفی کرده یا به نحوی متعلق به او قلمداد می نماید.

نسبت دادن ارتکاب یک جرم از طرف کسی در مقام دفاع از خود، افترا محسوب نمی شود. گفته ای که مورد اعتراض قرار گرفته است، باید به آبرو و اعتبار شاکی خسارت وارد کرده باشد: فرض می کنیم که موضوع آسیب به اعتبار و آبروی یک فرد در مورد افترای رسانه ای موجود باشد. شاکی باید با یک مدرک یا شاهد ثابت کند که به دلیل این گفته های افترا آمیز منتشرشده، متحمل خسارت و زیان شده است.

برای تحقق جرم افترا ، باید فعلی که به دیگری نسبت داده می شود، جرم انگاری شده باشد یعنی از منظر قانونی مجازات داشته باشد، مثلا اگر فردی به دیگری بگوید بی انضباط این مورد مشمول افترا نمی باشد، چون بی انضباطی جرم انگاری نشده است.

هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید، افزون بر اعاده حیثیت (درصورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

افترا نظری

قانونگذار در ماده ۶۹۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد “هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری راصریحاً نسبت دهد یا آن ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود و نتواند صحت آن اِسناد (یعنی نسبت دادن) را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد. در مواردی که نشر آن امر، اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

ماده ۶۹۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : “هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید (نشر اکاذیب: نسبت دادن امر خلاف واقع به دیگری) یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود.”

وسیله خاص

ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه ای : “هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، راساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این که از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (درصورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.”

افترا عملی

ماده ۶۹۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی : “هر کس، عالماً و عامداً به قصد متهم نمودن دیگری، آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می گردد بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به او است بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.”

از ماده فوق استنباط می شود که در افترا عملی، مفتری باید عالم و قاصد باشد، یعنی عمدا (سوء نیت خاص) مرتکب چنین رفتاری شود و ارتکاب در حالت مستی، خواب یا بیهوشی، از مصادیق افترا نیست، همچنین از ماهیت اتهام آور بودن اشیا و ادوات مورد بحث آگاه باشد.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.