پرداخت مهریه های بیشتر از 110 سکه

مهریه های بیشتر از ۱۱۰ سکه

18 فوریه 2020 - 22:24 104 بازدید

زنان برای گرفتن مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه باید توانایی مالی همسر را اثبات کنند نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت:اگر افرادی با مهریه سنگین ازدواج می کنند و مرد آن را می پذیرد، با شرع اسلام مغایرتی ندارد اما تعداد زیادی از اینگونه ازدواج ها به طلاق منجر می شود، لذا در زندان های کشور بسیارند افرادی که […]

مهریه های بیشتر از ۱۱۰ سکه
پ
پ

زنان برای گرفتن مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه باید توانایی مالی همسر را اثبات کنند

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت:اگر افرادی با مهریه سنگین ازدواج می کنند و مرد آن را می پذیرد، با شرع اسلام مغایرتی ندارد اما تعداد زیادی از اینگونه ازدواج ها به طلاق منجر می شود، لذا در زندان های کشور بسیارند افرادی که مهریه های سنگین را پذیرفته و توانایی پرداخت آن را ندارند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ در یکی از مواد این لایحه به مهریه اشاره شده؛ مطابق این قانون هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (۲) قانون اجرای محکومیت های مالی است. درواقع مهریه تا ۱۱۰ سکه قابل وصول است و اگر مرد ثابت کند توانایی مالی برای پرداخت بیش از آن ندارد، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه نمی کند.

دراین باره سید حمیدرضا طباطبایی نائینی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با خبرآنلاین گفت و گویی انجام داده که می خوانید:

گویا سرانجام شورای نگهبان لایحه حمایت از خانواده را تصویب کرد. براساس این قانون هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات قانون اجرای محکومیت های مالی است؟

بله. از مجلس قبل نمایندگان به دنبال این موضوع بودند چون به نظر ما مهریه ها اکنون سقفی ندارد اما با توجه به افزایش میزان طلاق این موضوع مشکلاتی را برای دادگاه ها و خانواده ها به وجود آورده است.

الان یعنی مهریه فقط با سقف ۱۱۰ سکه ثبت می شود؟

خیر. این همان موضوعی است که اکثر رسانه ها در مورد آن اشتباه کردند. تعیین ۱۱۰ سکه، محدودیت و سقفی برای خانوداه ها ایجاد نمی کند. اکنون مردان تصور کردند در صورت تعیین مهریه بالای ۱۱۰ سکه طلا ، دیگر برای عدم پرداخت آن زندانی نمی شوند. در حالیکه ما برای خانواده ها هیچ محدودیت و تکلیفی را تعیین نکردیم و آنها می توانند هر میزان که به توافق رسیدند مهریه تعیین کنند.اما مطابق این لایحه تا ۱۱۰ سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرائی برای اعمال ماده دو نحوه اجرای محکومیت های مالی را دارد. یعنی زوجه می تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده دو، مرد را به زندان بیاندازد.

کسانی که بیش از این رقم مهریه دارند چطور می توانند مهریه خود را بگیرند؟

طبق این قانون، مهریه زنان هرچقدر باشد مرد مکلف به پرداخت ۱۱۰ سکه است و باقی مهریه درصورتی قابل وصول است که زن بتواند ثابت کند همسرش استطاعت مالی دارد، در غیر این صورت اگر مرد اثبات کند که توان پرداخت ندارد، مهریه همان ۱۱۰سکه است.

به نظر شما با اعمال این قانون، یک فرهنگ سازی برای کاهش تعیین میزان سقف مهریه می شود؟

امیدوارم اینگونه شود، این قانون پس از بررسی ها و تحقیقات فراوان تصویب شد و اصلا حقوق زنان را ضایع نمی کند، چون برخی کارشناسان معتقدند که با این کار سقفی برای مهریه تعیین شده است که اصلا چنین نیست. اگر افرادی با مهریه سنگین ازدواج می کنند و مرد آن را می پذیرد، با شرع اسلام مغایرتی ندارد اما تعداد زیادی از اینگونه ازدواج ها به طلاق منجر می شود، لذا در زندان های کشور بسیارند افرادی که مهریه های سنگین را پذیرفته و توانایی پرداخت آن را ندارند.

مشاوره حقوقی

عزیزان و مراجعه کنندگان محترم در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره، تیم نوای اعتماد با بهترین و مجرب ترین وکلا و مشاورین حقوقی ، آماده ی ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد؛ لذا برای درخواست هرگونه مشاوره حقوقی می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با نوای اعتماد در ارتباط باشید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.